top of page

LOZAN ve 100. YIL

Güncelleme tarihi: 29 Tem 2023

Aşağıdaki haritalar Lozan Antlaşması'nın hayati önemini gösterir ve yok saymaya çalışan zihniyete verilecek en güzel cevaptır.


Sevr Haritası 1920 / Lozan Haritası 24 Temmuz 1923

Lozan’da barış görüşmeleri 20 Kasım 1922’de başladı. Borçlar, Irak sınırı, kapitülasyonlar, Boğazlar ve İstanbul’un boşaltılması meselesinden dolayı görüşmeler 4 Şubat 1923’de kesildi.


Yahudi cemaati lideri Haim Naum Efendi’nin ara-buluculuğu sonucunda görüşmeler 23 Nisan 1923’ de tekrar başlayıp, 24 Temmuz 1923’de sonuçlandı.


Nutuk’ta geçtiği gibi; ‘’Türkiye’yi parçalayamazsınız!’’ mesajı verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘’tapu senedi’’ niteliğindedir. Büyük bir suikastin boşa çıkarılışıdır. Herşeyi elde etmek mümkün olmamıştır, gerçekçi olmak gerekir, fiilen giremediğiniz yeri masada almanız mümkün olmamıştır.


Emperyalizm ve sömürgeci odaklar bölüp, parçalayamadıkları Atatürk'ün Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni içeriden yıkmak için önemli bir süredir dinciliği ve siyasal islamı kullanmaktadır. Bakın ''dindarlık'' ve ''gerçek müslümanlık'' demiyorum, ''dincilik'' ve ''siyasal islam'' diyorum; çünkü bu anlayışta vatanseverlik ve bağımsızlık olguları bulunmamaktadır. Bunlar vahşi kapitalizmin emri altında olup Lozan, Montrö gibi Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin nice kazanımına karşı, onları itibarsızlaştırıp ortadan kaldırmaya yönelik bir tutum ve faaliyet içindedirler. Bu sebeple tüm vatanseverler, dini bütünler ve her kesimden vatandaşlar olarak bilinçli ve uyanık olmamız gerekmektedir.


Lozan Antlaşmamızın 100. yılını kutluyor, tüm şehitlerimizle birlikte, Atatürk, İsmet Paşa ve tüm emeği geçenleri saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.


''Hayatta en ibretlik durumlardan biri ''vefa duygusu'' nu yitirmiş olmaktır !''

94 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

19 MAYIS...

1 Comment


elinize sağlık

Like
Yazar Hakkında
WhatsApp Image 2022-11-17 at 2.45.19 PM.jpeg

Muzaffer Haluk Hızlıalp 30.11.1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğrenimini Erenköy ve Yıldız İlkokullarında, orta ve lise öğrenimini Fransız Saint-Benoit Erkek Lisesi’nde, Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, lisans-üstü eğitimini ise İngiltere King’s College’ da tamamlamıştır.

#GunesInsan

Yeni bir çalışma yayınladığımda güncelleme almak için bloguma abone olun.

Teşekkur ederim!

bottom of page