top of page

GANDİ


Hindistan, Sikkim Özerk Bölgesi, Gangtok Şehri seyahatinden...Himalaya Dağları bölgesindedir. Dünyanın en yüksek 3. dağı (8586 m.) Kanchenjunga bu bölgededir...

''Umudumu yitirdiğimde doğruluk ve sevgi yolunun tarih boyunca daima kazandığını hatırlarım.

Zorbalar ve katiller hep vardır ve bir süre için yenilmez görünebilirler, ama sonunda daima yenilirler.

Bunu düşün.

Daima…''


Mohandas Karamçand Gandi

Mahatma Gandi

(2 Ekim 1869 – 30 Ocak 1948)
Not : Netflix, ''Gandi'' filmini izlemenizi öneririm...''Mahatma Gandi ile birlikte çalışmış olan, Hint Parlamento Heyetinin ilk kadın Başkanı Sucheta Kripalani (1908-1974) "Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’nun direktifleri altında siz (Türk Milleti) bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk." sözleriyle Gandi'nin de görüşlerini yansıtmaktadır."Dünya Şiddetsizlik Günü" her yıl 02 Ekim'de Gandi'nin doğum günü anısına düzenlenir...Anma törenini düzenleyen 15 Haziran 2007 tarihli Genel Kurul kararı A / RES / 61 / 271'e göre, bu Uluslararası Gün "eğitim ve halkın bilinçlendirilmesi de dahil olmak üzere şiddetsizlik mesajını yaymak" için bir fırsattır. Karar, "şiddetsizlik ilkesinin evrensel geçerliliğini" ve "barış, hoşgörü, anlayış ve şiddetsizlik kültürünü güvence altına alma" arzusunu yeniden teyit ediyor. Özetle, Atatürk'ün "Yurtta Barış, Dünyada Barış" felsefesini uluslararası kapsamda vurguluyor.
18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentáře


Yazar Hakkında
WhatsApp Image 2022-11-17 at 2.45.19 PM.jpeg

Muzaffer Haluk Hızlıalp 30.11.1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğrenimini Erenköy ve Yıldız İlkokullarında, orta ve lise öğrenimini Fransız Saint-Benoit Erkek Lisesi’nde, Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, lisans-üstü eğitimini ise İngiltere King’s College’ da tamamlamıştır.

#GunesInsan

Yeni bir çalışma yayınladığımda güncelleme almak için bloguma abone olun.

Teşekkur ederim!

bottom of page