top of page

ÇANAKKALE CEPHESİ'NDE 50 LİSELİ

Güncelleme tarihi: 18 Mar

50'LİLER BELGESELİ


Ölüm ile hayat, esaret ile hürriyet arasında kıl kadar mesafenin kaldığı bir zamanda, vatanı için hiç düşünmeden canlarını feda eden 50 İstanbul Liseli şehidin ruhlarını şâd etmek için düzenlenen bir merasimde; Çanakkale'de şehit olan tıbbiyeliler, Darü'l-Fünun öğrencileri gibi bu liseli öğrencilerin hikâyeleri de günümüze kadar kulaktan kulağa anlatıldı durdu. Fakat kimlikleri hakkında ne bir bilgiye ne de belgeye rastlanmadı.

Emekli öğretmen Halide Alptekin, yalnızca hikâyeleri bilinen bu isimsiz kahramanların da bir ismi olsun ve kurgu da olsa dünya durdukça hatırlansınlar diye 'Şehadetname' isimli romanı yazdı. Bu öğrencilerle ilgili hiçbir belgenin olmayışını garip bulduğunu ve kendisinde bir merak uyandırdığını söyleyen Alptekin, öğrencilerine kol kanat geren bir öğretmen şefkati ile bu romanı kaleme aldığını söylüyor. Romanda bu elli gençle birlikte sayıları iki şehrin nüfusunu bulan kahramanların 'bu topraklar için toprağa girişinin' destanı anlatılıyor.


Yıl 1915. Harbiye Nâzırı Enver Paşa, Beyazıt Meydanı'ndaki Harbiye Nezareti'nin bahçesinde ünlü konuşmasını yapıyor.'Vatan elden gidiyor, daha çok asker lazım!' Bahçe hınca hınç dolu. İstanbul halkı orada, İstanbul Sultanisi'nin (lisesinin) elli öğrencisi de orada...Onlar gibi Darü'l Fünun öğrencileri ve tıbbiyeliler de meydanda. Herkesin içi kan ağlamakta... Balkan faciasının da izleri taze üstelik. Meydandaki o 50 öğrenci, her vatan evladı gibi cepheye koşmak için can atmaktalar. Ancak bir kanun var: 1909-1914 Askerî Mükellefiyet Kanunu. Kanuna göre Sultaniye öğrencileri askere alınamaz.


Ancak durum değişir, Çanakkale'de asker ihtiyacı doğar. Gönüllü olmak koşuluyla lise öğrencileri de askere kabul edilmeye başlanır. O 50 öğrenci soluğu cephede alır. İkinci tümen ihtiyatları ile birlikte oluşturulur. Tümenin başında Yarbay Hasan Bey vardır. Bu gencecik yiğitler bu bıyığı yeni terlemiş gençler, gece yarısı cepheye intikal ederler.


Başlarındaki Yarbay Hasan Bey üstlerine, 'Bunlar daha yeni geldiler, biraz cepheyi tanısınlar, sabah çatışmalara girsinler' der fakat dinletemez. Ne hazindir ki cepheye gittikten altı saat sonra şehit olurlar.


Alman General Liman Von Sanders'in yanlış savaş taktiği gençlerin çok kısa bir sürede şehit olmalarına sebep olur.

GÜNCEL MEYDAN


18 Mart Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi kutlu olsun...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun...🇹🇷🙏🇹🇷

Çanakkale Cephesi'nde 50 Liseli :

366 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 Comments


Şehitlerimizi ve ulu önderimizi rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Benzer bir hikaye de vardır siz incelediniz mi bilmiyorum hey onbeşli türküsüne ilham olan bir hikaye. Gençlerin gönüllü olarak cepheye katılımları anısına Anadolu’da yakılan meşhur “Hey Onbeşli Onbeşli” adlı türküde de söz konusu durum çok acı ve dramatik bir dille anlatılmıştır. Burada sözü edilen “15’liler” 1315 doğumlulardır. Yani 1 Haziran 1897 ile 22 Mayıs 1898 arasında doğan ve tam 18 yaşını doldurmuş olan gençlerdir. Şeklinde bir bilgiye ulaştım. Sizin bir araştırmanız oldu mu?


Like
Haluk Hızlıalp
Haluk Hızlıalp
Mar 18, 2023
Replying to

Murat, bilgin için çok teşekkür ederim. Dönemin askeri mükellefiyet kanunu gereği lise çağındaki gençler askere gidemiyor. Ancak asker ihtiyacı doğunca “gönüllülük” esasına göre bir çok genç askere gönüllü olarak katılıyor; bu tabi insanımızın ve gençlerimizin vatan sözkonusu olunca gösterdiği kutsal tepki ve reflekse net bir örnek…🙏🇹🇷

Saygı ve sevgilerimle…

Like
Yazar Hakkında
WhatsApp Image 2022-11-17 at 2.45.19 PM.jpeg

Muzaffer Haluk Hızlıalp 30.11.1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğrenimini Erenköy ve Yıldız İlkokullarında, orta ve lise öğrenimini Fransız Saint-Benoit Erkek Lisesi’nde, Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, lisans-üstü eğitimini ise İngiltere King’s College’ da tamamlamıştır.

#GunesInsan

Yeni bir çalışma yayınladığımda güncelleme almak için bloguma abone olun.

Teşekkur ederim!

bottom of page